Jazda na nartach pod wpływem alkoholu – jakie grożą nam konsekwencje?

lut 9, 2018

O autorze

Jolanta Wolska

Jolanta Wolska

Radca Prawny

Obsługa prawna osób prywatnych oraz podmiotów gospodarczych. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wszyscy wiemy doskonale, że niedopuszczalna jest jazda pod wpływem alkoholu samochodem lub motorem. Warto mieć jednak świadomość, że także i pijani narciarze muszą liczyć się z konsekwencjami za jazdę pod wpływem alkoholu. Ustawa o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich przewiduje grzywnę pieniężna dla pijanych narciarzy, która może wynosić nawet do 5 000 zł.

Kiedy można zostać ukaranym?

Osoby, które zaryzykują jazdę na nartach pod wpływem alkoholu, narażają się na zapłatę wysokiej grzywny. Ukarany może zostać każdy narciarz, który będzie miał więcej niż 0,5 promila alkoholu we krwi. Warto zaznaczyć, że zarządca stoku, który stwierdzi, że dana osoba jest pod wpływem alkoholu (np. ze względu na fakt, że się zatacza), ma prawo odmówić jej wstępu na wyciąg. Tak mówi art. 30 ust. 2 ustawy o bezpieczeństwie w górach.

Kto dba o bezpieczeństwo na stoku?

Na zorganizowanym stoku narciarskim nietrzeźwi narciarze mogą zostać ukarani grzywną przez policję. Policja ma prawo do korzystania z infrastruktury stoku narciarskiego. Najczęściej funkcjonariusze poruszają się albo na nartach albo na skuterze śnieżnym. Oprócz policji o bezpieczeństwa na stoku dbają także: służby ratownictwa narciarskiego, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, jak również Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Czy policjant może użyć alkomatu na stoku?

Zgodnie z zapisem w Zarządzeniu Komendanta Głównego Policji w sprawie przeprowadzania przez policjantów badań na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu policjant może także na stoku zbadać alkomatem, czy dana osoba nie znajduje się pod wpływem alkoholu. Wystarczy, że co do konkretnego narciarza policjant ma uzasadnione podejrzenie, że mógł on popełnić wykroczenie lub przestępstwo, jeżdżąc pod wpływem alkoholu.

Jazda na nartach pod wpływem alkoholu a ubezpieczenie

Warto podkreślić, że konsekwencje jazdy na nartach pod wpływem alkoholu dotyczą także kwestii ubezpieczeniowych – w tym ubezpieczeń zdrowotnych oraz turystycznych. Jeżeli wypadek na stoku doprowadzi do uszczerbku na zdrowiu, nie możemy oczekiwać odszkodowania, jeśli wypadek ten spowodowaliśmy pod wpływem alkoholu. Najczęściej w takich przypadkach odpowiedzialność ubezpieczyciela jest wyłączona w ogólnych warunkach ubepieczenia.

Współpracujmy razem