Rozwód za porozumieniem stron Wrocław

lut 7, 2018

O autorze

Jolanta Wolska

Jolanta Wolska

Radca Prawny

Obsługa prawna osób prywatnych oraz podmiotów gospodarczych. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego.

Rozwód za porozumieniem to potocznie używane określenie, które dotyczy rozwodu bez orzekania o winie. Warto od razu podkreślić, że tego typu rozwód jest możliwy wyłącznie w przypadku, gdy małżonkowie majaą jednakowe stanowisko co do nieorzekania o winie. Dlaczego warto wziąć pod uwagę rozwód za porozumieniem stron?

Rozwód za porozumieniem stron – prosto i szybko

Rozwód bez orzekania o winie to najprostszy i jednocześnie najszybszy sposób na rozwiązanie związku małżeńskiego. Taki rozwód bywa orzekany na jednej rozprawie sądowej, zwłaszcza w sytuacji, kiedy rozwodzący się małżonkowie nie mają wspólnych dzieci, ani też nie zdecydowali się na dokonanie podziału majątku podczas postępowania rozwodowego.

Rozwód za porozumieniem stron – aktualne procedury

Wiele osób błędnie zakłada, że rozwód za porozumieniem stron wymaga sporządzenia jednego pozwu, pod którym oboje małżonkowie mogą się podpisać. Procedury rozwodowe jednak nie wyglądają w ten sposób. Małżonkowie, którzy podejmą wspólną decyzję o rozwodzie, nie mogą także korzystać z pomocy jednego pełnomocnika.

W postępowaniu rozwodowym, także gdy mowa o rozwodzie za porozumieniem stron, występują dwie strony:

  • powód – małżonek, który składa pozew o rozwód

  • pozwany – małżonek, przeciwko któremu pozew rozwodowy został złożony.

Ten sam adwokat lub radca prawny nie może reprezentować obojga małżonków, którzy zdecydowali się na rozwód. Fakt, że małżonkowie działają we własnym imieniu, nie wyklucza ich porozumienia co do formy rozwodu. Jeśli małżonkowie podjęli decyzję o rozwodzie bez orzekania o winie, nie ma znaczenia, który z małżonków złoży formalny pozew rozwodowy, a który będzie musiał na niego odpowiedzieć.

Czy konieczne jest wcześniejsze porozumienie?

Istotne jest to, że do rozwodu bez orzekania o winie nie ma potrzeby zawierania porozumienia z małżonkiem przed złożeniem pozwu. Możliwe jest złożenie pozwu rozwodowego, który będzie zawierał wniosek o nieorzekanie o winie za rozkład pożycia małżeńskiego nawet w sytuacji, gdy trudno się w tej sprawie porozumieć ze współmałżonkiem. Pozwany będzie mógł się odnieść do pozwu.

Rozwód za porozumieniem stron a dzieci

Jeśli rozwodzący się małżonkowie mają wspólne, małoletnie dzieci, sprawa robi się nieco bardziej skomplikowana. Małżonkowie powinni porozumieć się przy rozwodzie przynajmniej co do miejsca zamieszkania dziecka, a także co do wysokości alimentów na dzieci. Na chwilę obecną kontakty z dziećmi nie muszą już być regulowane wyrokiem rozwodowym. Jednak warto wziąć to pod uwagę – może się okazać, że taka regulacja zapobiegnie w przyszłości nieporozumieniom pomiędzy byłymi małżonkami.

Rozwód za porozumieniem stron a podział majątku

Jeśli chodzi o podział wspólnego majątku małżonków, to sąd może, ale nie musi orzekać w tej sprawie podczas rozwodu. Warto jednoznacznie określić składniki wspólnego majątku np. dom, samochód, komputer, pieniądze itd. i później wskazać, komu one przypadną. Podział majątku można załatwić w sprawie rozwodowej, w osobnej sprawie sądowej albo u notariusza.

Jeśli potrzebują Państwo kompetentnego pełnomocnika, który pomoże w załatwieniu formalności związanych z rozwodem za porozumieniem stron, zachęcamy do skorzystania z usług naszej kancelarii prawnej. Na pewno uda nam się spełnić Państwa oczekiwania.

Współpracujmy razem