Jak wybrać kancelarię prawną?

kwi 28, 2020

O autorze

Jolanta Wolska

Jolanta Wolska

Radca Prawny

Obsługa prawna osób prywatnych oraz podmiotów gospodarczych. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego.

Zatrudnienie prawnika lub kancelarii prawnej to poważna decyzja. Jeśli znalazłeś się w sytuacji, kiedy musisz skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnika z Wrocławia, powinieneś dobrze przemyśleć swój wybór. Ostatecznie to m.in. kompetencje wybranego prawnika zadecydują o powodzeniu Twojej sprawy. W tej chwili na rynku działa wiele kancelarii prawnych, dlatego też właściwy wybór nie należy do najłatwiejszych. Jak wybrać dobrą kancelarię prawną Wrocław? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, podpowiadając, na jakie punkty musisz bezwzględnie zwrócić uwagę.

Uprawnienia adwokata i radcy prawnego

Kiedy szukasz profesjonalnej pomocy prawnej, musisz przede wszystkim sprawdzić, czy wybrana przez Ciebie osoba posiada odpowiednie uprawnienia. Prawnik, radca prawny Wrocław czy adwokat? Warto zadać sobie to pytanie. Jaka jest różnica?

Najwęższe uprawniania posiada prawnik Wrocław, czyli osoba, która ma co najmniej tytuł magistra prawa. Należy pamiętać o tym, że status prawnika nie jest regulowany żadnymi przepisami prawa. Prawnik Wrocław może otworzyć kancelarię prawną i udzielać porad prawnych. Jednak nie podlega on żadnym organom nadzorczym nie obowiązują go zasady etyki zawodowej, a poza tym nie ma obowiązku posiadania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Do tego dochodzi fakt, że prawnik Wrocław nie ma obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej i nie może odmówić składania zeznań dotyczących swoich klientów.

Warto szukać osoby o wystarczających uprawnieniach, która będzie w stanie zaoferować kompleksową profesjonalną pomoc. Czyli adwokata lub radcy prawnego z Wrocławia. Jaka jest różnica pomiędzy adwokatem i radcą prawnym?

Adwokat Wrocław to osoba, która ma za sobą szkolenie aplikanckie i pozytywnie zdany egzamin adwokacki. Warto zaznaczyć, że adwokat posiada najszersze uprawnienia wśród zawodów prawnych. Ma prawo do reprezentowania klientów przed sądami różnych instancji. Adwokat Wrocław nie może by
zatrudniony w oparciu o umowę o pracy. Prowadzi działalność we własnym imieniu, zwykle pod postacią kancelarii adwokackiej. Adwokat Wrocław zobowiązany jest do zachowania w tajemnicy informacji, które pozyskał w trakcie prowadzenia danej sprawy. W praktyce oznacza to, że nie może on być świadkiem w sprawie, którą prowadził.

Radca prawny Wrocław ma zasadniczo ten sam status, co adwokat Wrocław, jednak są pewne różnice. W przeciwieństwie do adwokata radca prawny Wrocław może zostać zatrudniony w zakładzie pracy. Druga różnica polega na tym, że radca prawny Wrocław nie może być obrońcą w sprawach karnych i karnoskarbowych. Uprawnienia do reprezentowanie oskarżonych mają tylko adwokaci.

Czy prowadzona jest zarejestrowana działalność gospodarcza?

Warto zwrócić uwagę na to, w jakiej formie prowadzona jest działalność adwokata. W tym miejscu należy zaznaczyć, że adwokat jest zobowiązany do posiadania ubezpieczenia cywilnego, które gwarantuje jego klientom stosowne odszkodowanie, jeśli z jego winy lub zaniechania zostaną w jakiś sposób poszkodowani.
Adwokat może świadczyć swoje usługi w kancelarii adwokackiej Wrocław, w zespole adwokackim oraz w spółce. Przy wyborze kancelarii adwokackiej należy uwzględnić formę, w jakiej ona funkcjonuje. Dlaczego to takie ważne? Warto pamiętać chociażby o tym, że w przypadku spółek z o.o. odpowiedzialność materialna takiej spółki jest ograniczona. Oczywiście to tylko jeden z czynników, który jest istotny, gdy szukamy dobrej kancelarii prawnej we Wrocławiu.

Od kiedy prawnik posiada uprawnienia do wykonywania zawodu i od kiedy prowadzi działalność?

Chyba każdy z nas wolałby zdać się na osobę o bogatym doświadczeniu. Dlatego też, zanim podejmiesz decyzję o współpracy z konkretnym adwokatem lub radcą prawnym Wrocław, powinieneś sprawdzić, jak długo posiada on uprawnienia do wykonywania zawodu oraz jak długo prowadzi swoją działalność. Im większe doświadczenie, tym większe prawdopodobieństwo, że stawiasz na profesjonalistę, który będzie skutecznie reprezentował Cię w sądzie.

Doświadczenie w danym obszarze

Co prawda nie ma żadnych ograniczeń co do rodzaju spraw, których może podjąć się adwokat Wrocław, jednak warto poszukać specjalisty w danej dziedzinie. Adwokat Wrocław może bez przeszkód podjąć się sprawy z każdej gałęzi prawa – karnego, rodzinnego, pracy, gospodarczego, administracyjnego itd. Jeśli jednak zależy Ci na kompetentnej obsłudze, warto szukać adwokata lub radcy prawnego, który specjalizuje się w konkretnym interesującym Cię zakresie. Zanim zdecydujesz się na współpracę, sprawdź specjalizację prawników z danej kancelarii prawnej.

Opinie na temat kancelarii

Chcesz wybrać dobrą kancelarię adwokacką? Istotnym aspektem są rekomendacje. Z pewnością warto zasięgnąć opinii osób, które miały okazję współpracować z konkretnym adwokatem lub radcą prawnym. Referencje często publikowane są bezpośrednio na stronach internetowych kancelarii. Oprócz tego można poszukać stosownych informacji także na forach o tematyce prawnej – dość często użytkownicy dzielą się swoimi doświadczeniami z innymi potencjalnymi klientami danej kancelarii. Przed ewentualnym nawiązaniem współpracy można zapytać także o liczbę klientów obsługiwanych przez konkretną kancelarię. W przypadku kancelarii, które rocznie obsługują wielu klientów, można najczęściej założyć, że są to podmioty godne zaufania. Oczywiście wiele zależy w tym przypadku od tego, czy mamy do czynienia z samodzielnie pracującym adwokatem lub radcą prawnym z Wrocławia czy też kancelarią, która współpracuje z kilkoma prawnikami.

Warunki współpracy

To kolejny bardzo ważny punkt. Zanim wybierzesz konkretną kancelarię, musisz sprawdzić, jakie rozliczenie proponuje prawnik Wrocław. Zasadniczo możliwe jest rozliczenie:
godzinowe – takie rozliczenie jest dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi tylko o jednorazowe wizyty w kancelarii lub stosunkowo niewielkie problemy;
ryczałtowe – w tym przypadku wynagrodzenie kancelarii zależy od konkretnego zadania, nie od tego, ile czasu prawnik poświęci na swoją pracę. To często wybierana forma rozliczenia w przypadku procesów sądowych;
miesięczne – forma rozliczenia preferowana przez firmy, które stale współpracują z kancelarią prawną.

Warto oczywiście upewnić się, czy nie ma „ukrytych kosztów”. Dla własnego komfortu wybierz kancelarię adwokacką Wrocław, która na bieżąco informuje o przebiegu sprawy. Bardzo ważny jest także dostęp do prawnika prowadzącego sprawę – w razie konieczności umówienie się zanim na spotkanie nie powinno być problemem.

Współpracujmy razem